Publication1

Fort Wayne Salvation Army History

The Salvation Army has served the greater Fort Wayne area since 1886 and its presence has been felt over the decades. The Salvation Army opened its doors in Fort Wayne in 1886 with the first building was located on Holman Street. It was opened for 11 years and then closed from April 1898 until October 1905. The Salvation reopened at a new location on South Harrison Street.

In October 1920 The Salvation Army Fort Wayne Corps became part of the Indiana Division of the Central Territory.

1927-1930 photos 1

The Salvation Army Belmont Outpost 1927

1927-1930 photos 2

Girl Guards 1927 – Youth Outing 1929 – Ensign & Mrs Cecil Metz 1928

1927-1930 photos 3

Christmas 1930’s – 10 Day Campaign 1936 – Belmont 1930’s

1940 - 1950 photos 1

Salvation Army Citadel was completely destroyed by fire June 1941 – Youth selling the War Cry – Fort Wayne Salvation Army Band

1940 - 1950 photos 2

Harvest Festival Collection 1956 – Christmas Help 1950’s – Youth Center 1960’s

1940 - 1950 photos 3

Youth Band – Sunday School – Timbrel Brigade – 1950’s

1960

Citadel dedicated February 1963 – Salvation Army Band 1960’s – Girl Guards 1960’s

1960-1970 photos 2

Sunbeams 1960’s – Divine Sunday School Service 1970’s – First Tree of Lights 1979

1980 photos 1

Fort Wayne Flood Relief March 1982

1980 photos 2

Fort Wayne Flood Relief March 1982

1980 photos 3

Fort Wayne Salvation Army 100 Years of Service 1996

photo

Publication2

Fort Wayne Salvation Army Officers

1887
Captain Graves – Commanding Officer

1896
November – Captain Lightfoot – Commanding Officer – Female
November – Lieutenant Penford – Assisting Officer – Female

1897
March – Captain Bradley – Commanding Officer

1889 – 1905
Closed

1905
October – Captain and Mrs Steward McKay – Commanding Officer

1906
December – Lieutenant P Gould – Assisting Officer

1907
July – Ensign and Mrs J J Watkins – Commanding Officer

1908
August– Ensign P Denton – Commanding Officer
August – Lieutenant L Maurer – Assisting Officer

1909
February – Captain and Mrs James Thompson – Commanding Officer
February – Lieutenant Otis Schnarr – Assisting Officer
April – Captain and Mrs Charles Day – Commanding Officer
July – Captain and Mrs N Brooks – Commanding Officer
July – Captain Anna Dorst – Assisting Officer
December – Captain Beatrice Storey – Commanding Officer
December – Captain Jessie Atkinson – Assisting Officer

1910
March – Lieutenant Nellie James – Assisting Officer
March – Lieutenant Allsop – Assisting Officer

1911
May – Captain and Mrs John Knapp – Commanding Officer

1913
March – Lieutenant Albert Merrill – Assisting Officer
August – Captain and Mrs Clifford VanHorn – Commanding Officer

1914
October – Adjutant and Mrs Peter Parsons – Commanding Officer

1915
June – Captain Phoebe Gunyon – Assisting Officer
November – Adjutant Charles Biddle – Commanding Officer

1916
October – Ensign and Mrs Harvey Moore – Commanding Officer

1917
December – Captain Duncan Murdock – Commanding Officer

1918
November – Ensign and Mrs Alfred Jewell – Commanding Officer

1922
August – Adjutant and Mrs Ernest Alder – Commanding Officer

1925
November – Adjutant and Mrs Clarence McClelland – Commanding Officer

1928
June – Captain and Mrs Cecil Metz – Commanding Officer

1933
August – Major and Mrs B B Isaacs – Commanding Officer
August – Cad-Captain H Isaacs – Assisting Officer

1936
January – Captain Carl Tilley – Assisting Officer
August – Captain H Isaacs – Assisting Officer
November – Lieutenant Roy Marshall – Assisting Officer

1937
July – Captain Helen Toles – Assisting Officer
July – Lieutenant Ruby Hodson – Assisting Officer

1938
March – Lieutenant Tina Hoeksal – Assisting Officer
March – Envoy E Koughn – Assisting Officer
November – Lieutenant Phyllis Gerringer – Assisting Officer
November – Lieutenant Clara Burton – Assisting Officer

1939
January – Lieutenant Alfred Muter – Assisting Officer
May – Major Fred Brewer – Commanding Officer (Farwell June 1942)
October – Lieutenant Nora Walker – Assisting Officer (Farwell May 1940)

1940
May – Lieutenant Florence Knapp – Assisting Officer
June – Lieutenant John Hopps – Assisting Officer (Farwell September 1940)
November – Lieutenant Loren Boone – Assisting Officer
November – Lieutenant M Brewer – Assisting Officer

1941
June – Lieutenant R Pederson – Assisting Officer
September – Lieutenant Don Iles – Assisting Officer (Farwell February 1942)

1942
February – Lieutenant Esther Edwards – Assisting Officer

1942
June – Adjutant and Mrs Ernest Orchard – Commanding Officer ( Farwell August 1945)
June – Lieutenant Roy Phelps – Assisting Officer (Farwell June 1943)

1943
June – Lieutenant Donald Rose – Assisting Officer (Farwell April 1944)

1944
June – Lieutenant Bessie Shadoan – Assisting Officer

1945
January – Captain T Briggs – Assisting Officer
August – Captain and Mrs William Benton – Commanding Officer (Farwell January 1948)

1946
January – Lieutenant Clarence Davis – Assisting Officer (Farwell February 1946)
October – Lieutenant Florence Davis – Assisting Officer (Farwell December 1946)

1947
June – Captain O Poling – Assisting Officer
September – Captain O Heape – Assisting Officer

1948
January – Major and Mrs Clarence Critzer – Commanding Officer (Farwell March 1951)
June – Lieutenant Harry Jackson – Assisting Officer (Farwell June 1949)

1949
June – Second Lieutenant Homer Summitt – Assisting Officer (Farwell January 1950)

1950
February – Lieutenant James Davis – Assisting Officer (Farwell March 1951)

1951
March – Captain and Mrs Arno Walker – Commanding Officer (Farwell January 1953)
April – Lieutenant Evalyn Woodson – Assisting Officer
June – Lieutenant Arthur Johnson – Assisting Officer (Farwell December 1952)

1953
January – Major and Mrs Clarence Critzer – Commanding Officer (Farwell June 1955)
June – Lieutenant Betty Lewis – Assisting Officer (Farwell June 1954)

1955
February – P/Lieutenant Shirley Rogers – Assisting Officer (Farwell August 1955)
June – Captain and Mrs Frank Hovelman – Commanding Officer (Farwell August 1959)

1959
September – Major and Mrs Edward Johnson – Commanding Officer (Farwell June 1966)

1963
June – Lieutenant Nancy Barlow – Assisting Officer (Farwell September 1963)
August – Captain Nancy Hull – Assisting Officer (Farwell August 1966)

1965
June – Lieutenant David Biggs – Assisting Officer (Farwell August 1966)

1966
June – Major and Mrs James Davis – Commanding Officer (Farwell June 1971)
August – Lieutenant Jerry Sword – Assisting Officer (Farwell June 1967)

1969
February – Lieutenant Anna Ubbinga – Assisting Officer (Farwell September 1970)

1971
June – Major and Mrs Jeffery Welch – Commanding Officer (Farwell June 1975)
June – Captain Norma DeGraff – Assisting Officer (Farwell June 1978)

1975
July – Captain and Mrs Donald Hickey – Commanding Officer (Farwell June 1976)

1976
June – Major and Mrs Alvin Clark – Commanding Officer (Farwell June 1979)

1978
June – Lieutenant Toni Olney – Assisting Officer (Farwell January 1979)

1979
January – Captain Doris Weber – Assisting Officer (Farwell June 1982)
June – Captain and Mrs William Spyker – Commanding Officer (Farwell June 1981)

1981
July – Major and Mrs Paul Fuqua – Commanding Officer (Farwell June 1988)

1982
June – Lieutenant Roger Windell – Assisting Officer (Farwell August 1983)

1983
August – Lieutenant Charmaine Hobbins – Assisting Officer (Farwell August 1984)

1984
October – Envoy Randall Vanlandingham – Assisting Officer (Farwell June 1985)

1985
June – Lieutenant James Mungai – Assisting Officer (Farwell January 1986)

1986
January – Lieutenant Merrill Strong – Assisting Officer (Farwell January 1987)
February – Envoy Gary Swanson – Assisting Officer (Farwell May 1987)

1988
June – Lieutenant Jonathan Welch – Assisting Officer
June – Major Victor Doughty – Commanding Officer (Farwell June 1990)

1990
June– Major and Mrs Robert Scott – Commanding Officer (Farwell June 1991)
June – Lieutenant Raymond Daniels – Assisting Officer (Farwell June 1991)

1991
June – Assoc Major Johnny Riggs – Commanding Officer (Farwell January 1993)

1993
January – Captain Randall Summit – Commanding Officer (Farwell January 1994)
June – Captains and Mrs William Royce – Assisting Officer – (Farwell May 1994)
July – Lieutenant and Mrs Jonathan Miller – Assisting Officer (Farwell January 1994))

1994
January – Lieutenant and Mrs Jonathan Miller – Commanding Officer (Farwell January 1995)
January – Captain and Mrs William Royce – City Coordinator (Farwell May 1996)

1995
June – Lieutenant Karen Reed – Assisting Officer (Farwell March 1996)
1996
June – Majors Kenneth & Annie Reed – Commanding Officer (Farwell June 1999)

1999
June – Captains Mark & Sandra Turner – Commanding Officer (Farwell June 2007)

2002
March – Captains Tim & Sally Sell – Assisting Officer (Farwell July 2003)

2003
July – Captains Mark & Beth Bellany – Assisting Officer (Farwell January 2004)

2004
June – Captains Robert & Bethany Gauthrie – Assisting Officer (Farwell January 2005)

2005
January – Captain Richard McDonald – Assisting Officer (Farwell June 2005)

2007
June – Major P Mark & B Sue Welsh – Commanding Officer (Farwell July 2009)
November – Envoy Gordon & Cindy Hoag – Assisting Officer (Farwell July 2009)

2009
July – Major Harold & Lynneta Poff – Commanding Officer (Farwell June 2015)
July – Captains Daniel & LaMae Ortman – Assisting Officer (Farwell June 2010)

2010
June – Captain Sonja Jenkins – Assisting Officer (Farwell August 2013)

2015
June – Captain Luis & Lieutenant Linda Acosta – Commanding Officer

photo

Fort Wayne Salvation Army Locations

1887

   Holman Street

1906

                1708 South Harrison Street

1909

                133 E Washington Street (Belmont Rolling Mills Outpost)

1927  

5522 South McClellan (Belmont Outpost)

1941

                409 Berry Street (temporary location due to 133 East Washington building destroyed by fire)

1942

                1409 South Calhoun Street

1948

                1704 South Calhoun Street

1959

                5522 McClellan Street (Belmont Outpost)

1963

                1725 South Calhoun Street (Citadel)

2001

                2901 North Clinton Street (Corps Community Center)

photo